Škrábanice / Scribbles

Ojedinělé text-sound-CD na současné domácí scéně akustických umění
Trochu jako být obětí zaklínače v zrcadlovém bludišti. (Ondřej Lipár)

KOUPIT CD

V březnu 2014 vychází ve vydavatelství Polí5 (EPP 066-2) nové album se třináci textově zvukovými skladbami. Ty se rozpínají od poezie k elektronické hudbě, od vokální performance k tradičím akusmatickým konceptům. Jaromír Typlt přináší do společné elektroakustického projektu tradici konkrétní poezie, pečlivých textových struktur i slam poetry. Michal Rataj navazuje na francouzskou tradici konkrétní hudby, rozvíjí svět polyfonního ambientu a prostorového zvuku a jemně se dotýká klubové struny electronica.

Studiové zpracování umožňuje slepecké soustředění na samotný „text“ a „hudbu“. Hlas se zde však často stává zvukem a zvuk zase přejímá narativní úlohu hlasu. Význam už tak dost vytržených hesel se zpřetrhal ještě více prací s tónem hlasu. (Filip Jakš, Haluze)

Škrábanice/Scribbles byla jako společná zvukově–textová improvizace s využitím čtyřkanálového zvuku poprvé veřejně uvedena 17. června 2009 v Praze. Posluchač Škrábanice vstupuje do jakéhosi “ozvučeného rukopisu” plného škrtů, přepisů, zkusmo nahozených skic a nerozluštitelných poznámek na okraj.

Michal Rataj – live electronics, mbira, akustická kytara, zvukové předměty
Jaromír Typlt – texty, hlas, akustická baskytara, zvukové předměty

1. Chybný závěr – 2. Nahradit nebo smazat – 3. V ohybu stránky – 4. Pozdější přepis – 5. Vráceno zpět – 6. Na cáru novin – 7. Asi odjinud – 8. Prodřené naskrz – 9. U horního okraje – 10. Nečitelná zmínka – 11. Ze čtyř útržků – 12. A vykřičníky – 13. Hned seškrtáno.